Návrh na udělení Stříbrné medaile Senátu Parlamentu ČR panu Miloši Říhovi

Miloš Říha je bývalým hokejovým útočníkem a dlouholetým hokejovým trenérem, od roku 2018 hlavním trenérem české hokejové reprezentace.

V nejvyšší československé hokejové soutěži odehrál 9 sezon, hrál v 262 zápasech a dal 67 gólů v hokejových klubech Meochema Přerov, Dukla Jihlava, TJ Vítkovice, TJ Gottwaldov, TJ Vítkovice, Zetor Brno a HC Hodonín.

Od 90. let je trenérem, nejprve v českých klubech, a to v Hodoníně, Zlíně, Přerově, Pardubicích či Karlových Varech, následovalo angažmá v Bratislavě a také v Rusku.

Zde od roku 2007 trénoval kluby figurující v KHL (Kontinentální hokejová liga), která je považována za prémiovou ligu v Evropě a Asii a za druhou nejlepší hokejovou ligu na světě.

Vedl HC Spartak Moskva, Atlant Mytišči a SKA Petrohrad. Následně vedl Avangard Omsk, s kterým trvale obsazoval první příčku tabulky KHL.

Od června 2018 je hlavním trenérem české hokejové reprezentace.

V roce 2011 získal ocenění za nejlepšího trenéra sezony v KHL.

Miloš Říha během svého života skvěle reprezentoval Českou republiku v oblasti sportu jako hráč hokeje, důležitého národního sportu, a posléze i jako trenér, kdy formoval mnoho mladých hokejistů několika generací v České republice i zahraničí, za což mu jistě patří uznání. Z těchto důvodů si jej dovolujeme nominovat na Stříbrnou medaili Senátu Parlamentu ČR.