Monitoring: Nejaktivnější je v horní komoře Jitka Seitlová (Strana zelených) s 98% účastí, patnácti připomínkami k zákonům a šestatřiceti vystoupeními.

Žatecký a lounský deník | 17.8.2015 | Rubrika: Žatecko a Lounsko

V žebříčku aktivity zákonodárců se z okresu Louny umístil nejvýše politik TOP 09, obě ženy patří mezi poslanci a senátory jen k průměru

Okres Louny – Jakou mají docházku do práce? Kolik nových zákonů pomáhali vytvořit, kolik jich navrhli, kolik vznesli pozměňujících návrhů? Kolikrát vystoupili u řečnického pultu? Kolikrát se ptali vlády a dotazovali se na problémy? Jak aktivní jsou zákonodárci z okresu Louny?
Podle žebříčku aktivity poslanců a senátorů, který zpracovali statistici z nezávislého sdružení KohoVolit.
eu, je na tom z regionu nejlépe Michal Kučera (TOP 09). Lounský politik podle čísel patří mezi všemi zákonodárci mezi nejaktivnější. Dvě ženy, poslankyně a právnička Marie Benešová (ČSSD) a senátorka a starostka Žatce Zdeňka Hamousová (ANO), jsou na tom o něco hůře, aktivní jsou méně. Obě patří v žebříčku aktivity mezi průměrné zákonodárce.
Kučera se ve statistickém srovnání mezi všemi poslanci umístil na 10. místě. (Někteří zákonodárci ve srovnání dosáhli shodných výsledků a sdílí tedy některé příčky v žebříčku, pokud přepočítáme výsledek Michala Kučery do nesdíleného pořadí, umístil by se na 13. příčce – pozn. red.).
Poslanec z Loun se zúčastnil od svého zvolení v roce 2013 83% hlasování, podal patnáct návrhů zákonů, sedm pozměňujících návrhů a na plénu vystoupil celkem sto třicetkrát. Písemnou interpelaci na členy vlády nemá ve statistice sice žádnou, ústních ale přednesl pětatřicet.
Druhá zástupkyně okresu Louny v dolní komoře Parlamentu ČR Marie Benešová je na 50. příčce (80. místo po přepočítání na nesdílené pořadí – pozn. red.). Mezi dvěma stovkami poslanců tedy patří v žebříčku aktivity, který sestavilo sdružení Kohovolit.cz, k lepšímu průměru.
Benešová se zúčastnila 91% hlasování, což je o něco více než u Michala Kučery, v dalších statistikách ale naopak zaostává.
Podala sedm návrhů zákonů, žádný pozměňující, u řečnického pultu diskutovala pouze dvanáctkrát, vystupuje tedy výrazně méně než Kučera. Nulu má sociální demokratka zapsanou v kolonkách ústních i písemných interpelací. Nutné je ale také dodat, že u vládních poslanců bývají počty pozměňujících návrhů a interpelací na vládu logicky nižší, než u opozice.
Pro srovnání vůbec nejaktivnějším poslancem je podle statistického srovnání Antonín Seďa (ČSSD). Přítomen byl u 99% hlasování, podal sedm návrhů nových zákonů, pět pozměňovacích. Devadesátkrát vystoupil, měl jednu písemnou interpelaci a sedmdesát jedna ústních.
Naopak nejhorším je Josef Vondrášek (KSČM) s 9% účastí na hlasování, sedmi vystoupeními a čtyřmi návrhy nových zákonů. V ostatních kolonkáchmánulu.
Mezi senátory, kteří mají svůj vlastní žebříček, se žatecká starostka Zdeňka Hamousová umístila na 26. místě (41. místo po přepočítání na nesdílené pořadí – pozn. red.). Pohybuje se tedy zhruba v polovině senátorského žebříčku. Od loňského roku, kdy byla zvolena, měla u řečnického pultu jedenáct vystoupení, účast na hlasování má 79%, nepodala zatím žádný návrh nového zákona.
Nejaktivnější je v horní komoře Jitka Seitlová (Strana zelených) s 98% účastí, patnácti návrhy zákonů a šestatřiceti vystoupeními.
Poslední místo mezi senátory patří Jaroslavu Palasovi s účastí 30%, dvěma návrhy zákonů a jedním vystoupením před kolegy.
Aktuálně vydaný žebříček aktivity zákonodárců od sdružení KohoVolit.eu, které je nezávislou nevládní organizací zabývající se analýzou dat, se neorientuje pouze na docházku, jako to dělají některé další projekty, statistici ale hodnotí také další ukazatele. Například právě počet vystoupení nebo podaných návrhů zákonů či pozměňujících návrhů.

 

Aktivita zákonodárců z okresu Louny:
M. Kučera M. Benešová Z. Hamousová
(TOP09) (ČSSD) (ANO)
účast na hlasování 83% 91% 79%
podané návrhy zákonů 15 7 0
pozměňovací návrhy 7 0 ­
řečnická vystoupení 130 12 11
písemné interpelace 0 0 ­
ústní interpelace 35 0 ­
(senátoři nemají pozměňující návrhy, také nemají interpelace –
pozn. red.) Zdroj: KohoVolit.eu

Poslanci a senátoři z okresu Louny: Marie Benešová (ČSSD) Místopředsedkyně ústavně – právního výboru, členka dvou podvýborů). Právnička, dříve také nejvyšší státní zástupkyně nebo ministryně spravedlnosti. Michal Kučera (TOP09) Člen hospodářského výboru a výboru pro životní prostředí, člen tří podvýborů, místopředseda poslaneckého klubu TOP09. Je i lounským radním a zastupitelem, dříve působil jako manažer elektrotechnické firmy. Zdeňka Hamousová (ANO) Členka senátního organizačního výboru a výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Členka jednoho podvýboru a stálé komise pro rozvoj venkova. Je předsedkyní klubu ANO. Zároveň je také starostkou Žatce, dříve působila jako ředitelka školy.

Foto popis| Michal Kučera, Marie Benešová a Zdeňka Hamousová (zleva doprava), zákonodárci zastupující voliče z okresu Louny.
Region| Severní Čechy