Stavební úřady jdou na ruku provozovatelům skládek. Stát si před tím musí přestat zakrývat oči.

Prohlášení pro tiskovou konferenci, která se konala 13.8.2015 v Praze.

Nejen skládky odpadů, ale také skládky zeminy představují velký problém, se kterým se správní orgány nedokážou uspokojivě vypořádat. Provozovatelé skládek si v současnosti doslova dělají, co chtějí, a stavební úřady mlčí. Na jejich nepochopitelnou nečinnost upozornily na dnešní tiskové konferenci bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv a senátorka Jitka Seitlová, poslankyně Věra Kovářová a pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

 

„Stavební úřady například ve středočeských Veltrusech nebo Chrášťanech nezasahují, přestože dochází ke skládkování zeminy ve zřejmém rozporu s podmínkami, které samy stanovily. Tento protiprávní postup už navíc trvá velmi dlouho," říká senátorka Jitka Seitlová, která se s tímto problémem setkala ještě jako zástupkyně veřejného ochránce práv.

„Nejenže dochází k doslova brutální proměně charakteru krajiny, kterou kopce navezené zeminy hyzdí, ale s největší pravděpodobností také k daňovým únikům. Trpí obce a jejich obyvatelé i států; jediný, kdo na současné situaci v důsledku nečinnosti stavebních úřadů vydělává, jsou provozovatelé skládek, " vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), která v této věci už interpelovala ministry životního prostředí a pro místní rozvoj a kvůli daňovým únikům se v nejbližší době obrátí s podnětem na ministerstvo financí a příslušné finanční úřady.

„Podobný problém existuje také v Praze 5 – Motole, kde byla ještě za starosty Jančíka uzavřena problematická smlouva o navážení zeminy, která je pro hlavní město a jeho občany jednoznačně nevýhodná. Skládka, která vznikla na jejím základě, je nestabilní a nikdo neví, kdo provede a zaplatí její rekultivaci," upozorňuje pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN).

Senátorka Seitlová spolu s poslankyní Kovářovou s ohledem na rozsah a závažnost problému chystají na podzim letošního roku svolání kulatého stolu za účasti zainteresovaných ministrů, během kterého by byly diskutovány možnosti řešení takových situací v budoucnu, včetně případné změny legislativního rámce.

Ve Veltrusech, kde skládka vznikla v roce 2008, vyrostl v rozporu s projektem 45 metrů vysoký kopec. Firma, která sem navezla o 24 % více zeminy, než jí stavební úřad povolil, nyní dokonce žádá o povolení dalšího navážení.  V Chrášťanech – Chýni žádá o totéž firma, která zeminu v současnosti naváží na pozemky soukromníků, a to přes jejich nesouhlas.

RNDr. Jitka Seitlová                                              

Senátorka Parlamentu České republiky

Ing. Věra Kovářová

Poslankyně Parlamentu České republiky

RNDr. Jana Plamínková

Radní zastupitelstva Hl. m. Prahy