Volební deník 25.9. Středolesí, Nejdek, Jindřichov, Střítež, Černotín, Milotice

Ve vesnicích jsme potkávali nejen místní ale také chalupáře hlavně z Přerova a Hranic. Debaty s nimi se vedly o nízkých důchodech a o tom, že by neměly být navyšovány procentuálně ale všem stejně – protože všem stejně zdražili a všichni mají stejný žaludek, a také, že dřív bylo dobře. Mnozí z oslovených mi naopak řekli, že se mají dobře nyní a jsou spokojeni. Vesměs krásně opravené chalupy a zahrady (těch nespokojených i spokojených) to druhé tvrzení dosvědčují.

Jindřichov už konečně finišuje s dokončením místní kanalizace. Celé vesnici zrovna nešla elektřina, protože se právě prováděla rekonstrukce nové přípojky. Místní lidé nám vyprávěli, že mají obavu o zdejší zemědělské družstvo, sice se mu jakž takž vede, ale je prý z minulých let zadluženo koupí nových velkokapacitních traktorů. Zaměřuje se hlavně na rostlinnou výrobu a ta je na kamenitépůdě úpatí Oderských vrchů málo výživná.

Maminky si v Černotíně právě přijížděly pro děti do místní mateřské školky. Nestačili jsme pro ně ani rychle nafukovat naše žluté balónky. Jedna z maminek mi vyprávěla svůj příběh. Bydlela s dětmi i manželem v rodinném domku u své matky. S nimi tu bydlel také její bratr. Došlo k neshodám a rodina s dětmi se musela odstěhovat. Nyní se soudí, protože babička chce vnoučata vidět, ale děti se jí údajně bojí. Otázky rodinných vztahů jsou v soudnictví a právu vůbec velmi složité a pro dotčené citlivé. Lidé z nich ani po rozsudku nevychází uspokojeni. Spory v mezilidských vztazích se protahují na léta. Určitě je lepší hledat řešení dohodou, toho co je pro obě strany možné a přijatelné.

A zase zajímavé a velmi přátelské povídání s maminkami u nově rekonstruované mateřské školky a hřiště. O potřebě zkrácených úvazků, větší podpoře rodiny s dětmi nebo náhradním výživném. S usměvavou paní starostkou jsme hovořily o povodních, které v minulých letech obec postihly a o obavách souvisejících s vyhrocenou situací na východu Ukrajiny. Většina obyvatel obce je závislá na zaměstnání v nedaleké firmě E- technik, dříve pobočného provozu známé Ety. Současné embargo dovozu do Ruska může vážně ohrozit export firmy zaměřený právě na východní trh.