Dálnice z Přerova do Lipníku se může začít stavět. Úsek do Říkovic se komplikuje.

Přerov – Výběrové řízení na stavbu dálnice z Přerova do Lipníku je platné a vítěz tendru může začít někdy kolem července stavět. O něco nejasnější situace nastala v úseku z Přerova do Říkovic. Kvůli plánované průmyslové zóně se termín může oproti původnímu plánu zbrzdit. Vyplynulo to z jednání pracovní skupiny, kterou svolala již podruhé senátorka Jitka Seitlová. Sezení se uskutečnilo v pondělí 8. června.

Setkání se účastnili zástupci Závodu ŘSD Brno, ministerstva dopravy, Olomouckého kraje, města Přerova i obcí, kterých se stavba dotkne.

„Platnost výběrového řízení byla potvrzena. Nikdo se proti němu neodvolal a stavba úseku 0137 může začít. Podle informace Davida Fialy, ředitele Závodu ŘSD Brno, který má stavbu v gesci, se asi do 14 dnů předpokládá podepsání smlouvy. Poklep na základní kámen stavby má šanci již koncem července," shrnuje Jitka Seitlová.

Pracovní skupina iniciovala ještě před zahájením stavby společné setkání realizátora firmy Skanska se starosty a zástupci obcí dotčených stavbou. Mělo by se uskutečnit během příštích 14 dnů a předpokládá se účast zástupců  ŘSD i Olomouckého kraje.

„Průběžně se ještě řeší dílčí stavební a vodoprávní řízení  doplňkových staveb dálnice zejména v úseku kolem Prosenic. Probíhá aktualizace hlukových studií a hydrologické bilance pro odvodnění srážkových vod tělesa dálnice," informuje dále senátorka.

Harmonogram přípravy druhého úseku  D1/ 0136 mezi Přerovem a Říkovicemi probíhá podle závěrů jednání pracovní slupiny. Aktualizace podkladové dokumentace bude hotova do konce července a po projednání a schválení na ministerstvu dopravy může být již v září investorem předložena žádost o její schválení na stavební úřad v Přerově.

„Zádrhel přípravy a realizace  by ovšem mohly znamenat některé požadavky napojení  nového záměru průmyslové zóny v místě bývalého letiště v Bochoři. V tuto chvíli není ani jasné, jak bude případná zóna využívána. Objevuje se riziko požadavků na nová řešení připojení zóny. Nelze vyloučit celé kolečko nové projekční přípravy a postupů schvalování," shrnula Jitka Seitlová závěry pondělního jednání.