Spalovna se opět vrací do hry

13.11.2015 Přerovský a hranický deník Strana 1 Titulní strana
PETRA POLÁKOVÁ­UVÍROVÁ

Radní: Přerov má v ruce nástroj, a tím je referendum. Rozhodnou naši občané

Přerov – Před třemi lety protestovali v ulicích Přerova kvůli obavám ze vzniku spalovny rodiče malých dětí. Mluvilo se o dvou variantách – velká by spolykala 250 tisíc tun odpadu, menší hanácké ZEVO „jen" 100 tisíc. Po výměně stráží na radnici debaty načas utichly. Teď se ale znovu vracejí do hry – připomínky k Plánu odpadového hospodářství Olomouckého kraje totiž zaslala na ministerstvo životního prostředí senátorka Jitka Seitlová.

Decibely pro zdraví, aneb o zvuku, hudbě a hluku

ČT 2 | 1.11.2015 | 10:30 | Pořad: Nedej se | Téma: Senátoři - Seitlová Jitka

RNDr. Jitka SEITLOVÁ, senátorka
--------------------
Téma ochrany před hlukem je pro obrovské množství lidí tématem důležitým a významným. Je to proto, že sice se nejedná jenom tedy o otázky, které souvisí s ekonomikou, ale souvisí s životní pohodou a souvisí se zdravím. Návrhy na to, aby byla ochrana před hlukem snížena, omezena, tu byly ještě před minulými volbami do Poslanecké sněmovny. Tehdy byla předložena novela, která také chtěla omezit ochranu před hlukem a pod obrovským tlakem veřejnosti byla stažena. Bohužel nyní se stalo to, že dochází k zásadním změnám, prolamuje se ta, ten základní princip, kdy vlastně chráníme občana ze strany státu před nadměrným hlukem. Proč ho chráníme? Protože to má dopady na zdraví, prokazatelné. Podle Světové zdravotnické organizace i nakonec podle informací, které máme z našich odborných institucí. A v tuhle chvíli se přijala taková, řekněme, rozhodnutí, která už jsou v platném zákoně, která jdou naprosto proti zájmu jak v České republice občanů, tak proti zájmu celé Evropské unie, která říká - soustřeďme se na ochranu před hlukem. Co se stalo? No, ochrana před hlukem dostala na frak při posledním projednání v Poslanecké sněmovně. Proč? Protože se přijaly původní návrhy vládní, které zněly na to: Hluk, který je z venkovní produkce hudby, není hlukem. Je to jenom zvuk, který fakticky neškodí.

MUDr. Vladimír VALENTA, Ph.D., hlavní hygienik ČR
--------------------
Hudba byla vypuštěna jako pozměňovací návrh, který vyšel od Svazu obcí a měst, byť to byl tedy poslanecký, poslanecký návrh. A já jsem i na základě vlastně zkušenosti, který řešení hluku z tohoto zdroje máme, to přivítalo proto, že to odpovídá naprosto evropským standardům, nikde v Evropě není veřejná produkce hudby na veřejném prostranství regulovaná hlukovými limity. Myslím si, že ten způsob, jak je navrhován i teď a jak je běžný ve světě, je daleko, daleko efektivnější. Já jsem měl minulý týden nebo před 14 dnima jednání se Svazem obcí a měst, kde mně tedy potvrdili to, že tímto způsobem to budou řešit, my jim budeme nápomocni při zpracování nějaké metodiky pro tvorbu této vyhlášky, i když ta vyhláška už, řekněme, svoji metodiku má. Je vydaná příslušným ministerstvem. Takže v tomto případě myslím ministerstvo pro místní rozvoj, takže v řadě měst a obcí už ty vyhlášky existujou. Tento druh hluku je tímto způsobem bezproblémově řešen.

RNDr. Jitka SEITLOVÁ, senátorka
--------------------
Samozřejmě obec mlže vydat vyhlášku, která se týká nočního klidu, nicméně ta vyhláška, která se týká nočního klidu, nemůže a nereguluje hlasitost hluku, který je před ten den a pokud jste mimo zastavěné území, tak tam už noční klid fakticky samozřejmě neplatí.

Dobrá zpráva

Přerovský a hranický deník | 31.10.2015 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: (pu)


Dobrovolníci v Přerově organizují sbírku pro uprchlíky

Přerov – Chcete alespoň nějak pomoci uprchlíkům, přestože není ve vašich silách zapojit se do humanitární činnosti? Můžete tak učinit třeba tím, že přispějete do sbírky, kterou organizuje Asociace přerovských neziskových organizací ve spolupráci s dobrovolníky a pod záštitou senátorky Jitky Seitlové. „Přemýšleli jsme s kamarádem, jak těmto lidem pomoci, a rozhodli se, že uspořádáme sbírku oblečení a dalších potřebných věcí. Naložíme je a odvezeme v dodávce do oblastí, které to teď nejvíce potřebují – buď do Maďarska, Srbska, nebo na chorvatsko­ ­slovinskou hranici,“ vylíčila dvaadvacetiletá Alexandra Vinklárková z Přerova, která studuje na Právnické fakultě Univerzity Palackého.

I V PŘEROVĚ ZAVZPOMÍNALI

Přerovský a hranický deník | 29.10.2015 | Rubrika: Přerovsko a Hranicko | Strana: 3 | Autor: (ina)

Foto popis| VÝROČÍ. Den vzniku samostatného československého státu si včera lidé připomněli na náměstí T. G. Masaryka v Přerově. Vzpomínkové akce k 97. výročí se účastnili zástupci města, České strany sociálně demokratické a senátorka Jitka Seitlová. Hold významnému dni vzdal také Sokol, Svaz letců, Svaz rehabilitovaných, Svaz bojovníků za svobodu, Konfederace politických vězňů, Armáda ČR a Jednota Československé obce legionářské v Přerově „Jana Gayera“. U jeho pomníku v ulici Na Marku skončila slavnostní akce tichou vzpomínkou.
Foto autor| Foto: Deník/Iva Najďonovová
Region| Střední Morava

Kolik mohou zaplatit řidiči za odtah vozidla z dálnice?

Prima | 23.10.2015 | 18:55 | Pořad: Zprávy FTV Prima

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Tisíce korun navíc mohou zaplatit řidiči, pokud havarují na dálnici. Může to ovlivnit novela silničního zákona. Nově by o tom, kdo vaše auto odtáhne z dálnice, rozhodovalo Ředitelství silnic a dálnic. A pokud to nebude odtahová služba, se kterou má vaše pojišťovna smlouvu, může se vám nehoda hodně prodražit.

Karel RYCHLÝ, redaktor
--------------------
Ředitelství silnic a dálnic chce uzavřít smlouvy s odtahovými službami, které budou odtahovat nabouraná auta z dálnic.

Adam POVR, Česká kancelář pojistitelů
--------------------
Neptá se pojišťoven na to, co si o těchto partnerech myslí, tak samozřejmě zde může nastávat problém s tím potom tyto služby platit a zaplatí to v konečném důsledku motorista.

Jitka SEITLOVÁ, senátorka, podvýbor pro dopravu /nestr. za SZ/
--------------------
Bohužel to může vést k tomu, že ta dominantní pozice bude zneužita, takže v tuhle chvíli se na to já netvářím příliš nadšeně ani příznivě. Obávám se, že tam může dojít k zbytečnému nárůstu ceny.

Úhrady klientům CK asi jen do sjednaného limitu

Právo | 23.10.2015 | Rubrika: Trhy & ekonomika | Strana: 15 | Autor: (ČTK)


Pojišťovny zřejmě nebudou nuceny překročit sjednaný limit plnění při odškodnění klientů cestovních kanceláří (CK). Senát včera tuto dohodu pojišťoven a cestovek s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zapracoval do novely o cestovním ruchu. ¨
Změnu bude muset ještě potvrdit Sněmovna a při jejím souhlasu také podepsat prezident. Bez uvedené úpravy by pojišťovny podle původní novely měly hradit nároky klientů při úpadku CK bez ohledu na limit pojištění. Pojišťovny by ovšem za této podmínky nemohly v pojištění pokračovat, podle jejich zástupců by totiž nezískaly zajištění.
Cestovním kancelářím už začaly rozesílat výpovědi smluv o pojištění proti krachu. Cestovky by zase bez povinného pojištění nesměly prodávat zájezdy.
Pojišťovny by podle úpravy měly s cestovními kancelářemi sjednat limit pojistného plnění ve výši minimálně 30 procent ročních plánovaných tržeb z prodeje zájezdů. CK by byly povinny udržovat v průběhu trvání pojištění limit pojistného plnění v takové výši, aby v případě pojistné události byly uspokojeny veškeré nároky jejich zákazníků.
Proti změně vystupovaly senátorky Eliška Wagnerová a Jitka Seitlová. Pro přijetí novely beze změn ale hlasovalo jen osm ze 67 senátorů.

Konec limitů těžby by dopadlo na zdraví lidí, varuje část lékařů

Zpravodajství ČTK | 23.9.2015

Praha 23. září (ČTK) - Stovka lékařů z Ústeckého kraje vyzvala vládu, aby odpovědně zvažovala případné prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Prolomením by pokračovala zásadní újma na zdraví tamních obyvatel, stojí v otevřeném dopise, který dnes v Senátu představil jeho iniciátor, lékař Petr Končel.

Limity podle něho přijala vláda právě kvůli alarmujícímu zdravotnímu stavu obyvatel severních Čech. "Kdo je pro prolomení limitů, je pro to, aby lidé umírali dříve a byli více nemocní," řekl Končel, který je členem Strany zelených, jež s prolomením těžebních limitů nesouhlasí.

Ochrana před hlukem dostala na frak

Tisková zpráva - 17. 9. 2015

Ochrana občanů před hlukem dostala včera ve Sněmovně pořádně na frak. Při projednávání návrhu novely zákona „o ochraně veřejného zdraví", vrácené Senátem Sněmovně mimo očkování také z důvodu hlukové problematiky a prolamovaní ústavní ochrany obydlí nepadlo o hluku ani slovo.

O koeficientech přepočtu úhrad podle změny počtu pojištěnců rozhodne Ústavní soud


7.9.2015  AM Review  Strana 25  Medicínská review
(ÚS)
PRO LŮŽKOVÁ ZAŘÍZENÍ

Senátoři RNDr. Jitka Seitlová a prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., předali 16. srpna Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení části vyhlášky č. 324/2014 Sb., o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2015, neboli ministerské úhradové vyhlášky pro letošní rok.

ÚS odmítl návrh senátorů proti úhradové vyhlášce,dřív dostal jiný

31.8.2015 10:50 Zpravodajství ČTK Strana
tmd

Brno 31. srpna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl nedávno podaný návrh skupiny senátorů na zrušení části úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Hodnotil jej jako nepřípustný, protože už v únoru dostal ze Senátu návrh na zrušení celé sporné vyhlášky. Argumenty skupiny senátorů kolem Jitky Seitlové (za SZ) se ale soud přesto bude zabývat. V řízení o dříve podaném návrhu totiž získají postavení vedlejších účastníků. ČTK o rozhodnutí informovala mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Úhradovou vyhlášku bude jako soudce zpravodaj řešit Rychetský

Zpravodajství ČTK | 19.8.2015 | 09:12 | Rubrika: Parlament, státní správa - Brněnský kraj | Autor: tmd

Brno 19. srpna (ČTK) - Návrh senátorů na zrušení části letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví bude jako zpravodaj řešit předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. Určil jej algoritmus, který soud využívá při rozdělování spisů. Délku rozhodování podle mluvčí ÚS Miroslavy Sedláčkové nelze předjímat. Takzvané plenární věci, o kterých musí hlasovat všichni ústavní soudci, soud řeší průměrně devět měsíců až rok. Někdy však na rozhodnutí stačí mnohem méně času.

Senátoři volají po stejných úhradách všem nemocnicím

Právo | 18.8.2015 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | Autor: (tr)

„Nemůže být správné, legitimní ani legální, aby za stejný zdravotní výkon byla z veřejného zdravotního pojištění hrazena rozdílná platba nemocnicím jen podle toho, v kterém jsou kraji." Tak odůvodnila senátorka Jitka Seitlová (nezávislá za SZ a KDU-ČSL) ústavní stížnost, kterou v pondělí předala Ústavnímu soudu.

Úhradová vyhláška u ÚS

Haló noviny | 18.8.2015 | Rubrika: Z domova | Strana: 2 | Autor: (jad)

Šestnáct senátorů včera navrhlo Ústavnímu soudu (ÚS) zrušení části letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Důvodem jsou koeficienty, na jejichž základě se vypočítávají platby za péči. Senátorům se nelíbí, že rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích.
Koeficienty odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, nikoli jejich skutečnou nemocnost. Podle senátorů tak vznikají nerovnosti v úhradách poskytnutých za stejnou péči jednotlivým nemocnicím.

»Koeficienty nejsou v souladu s běžnou logikou ani s tím, co říká náš právní systém,« řekla novinářům senátorka Jitka Seitlová (za SZ).

Zrušte část úhradové vyhlášky, žádají senátoři

E15 | 18.8.2015 | Rubrika: Události | Strana: 2 | Autor: >čtk

Brno Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu zrušení části letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Důvodem jsou složité koeficienty, jež rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích. Koeficienty odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, nikoli skutečnou nemocnost. Podle senátorů tak vznikají nerovnosti v úhradách poskytnutých za stejnou péči jednotlivým nemocnicím.
„Koeficienty nejsou v souladu s běžnou logikou ani s tím, co říká náš právní systém," uvedla senátorka Jitka Seitlová (za SZ).

Úhradová vyhláška míří k Ústavnímu soudu

ČT 1 | 17.8.2015 | 18:00 | Pořad: Události v regionech - Brno

Zuzana NEUVIRTOVÁ, moderátorka
--------------------
Senátoři v čele s Jitkou Seitlovou a Janem Žaloudíkem podali ústavní stížnost kvůli úhradové vyhlášce na rok 2015. Nelíbí se jim údajně netransparentní odměňování nemocnic pojišťovnami. To se řídí takzvanými koeficienty, které se počítají podle počtu pojištěnců v jednotlivých krajích. Podle senátorů tento způsob vyplácení může ovlivnit i samotné pacienty. Ministerstvo zdravotnictví koeficienty hájí, v příštím roce s nimi i přesto nepočítá.