Senátoři chtějí po Ústavním soudu zrušení část úhradové vyhlášky

ČT 24 | 17.8.2015 | 22:00 | Pořad: Události, komentáře

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
--------------------
No, a teď nás čeká další přehled zpráv a opět Daniel Takáč.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
A já vám řeknu, že skupina senátorů, tady uprostřed jsou dva z nich, chce, aby Ústavní soud zrušil část letošní úhradové vyhlášky, podle které zdravotní pojišťovny platí doktorům a nemocnicím. Jde jim hlavně o speciální hodně složité koeficienty. Ty ovlivňují výši toho, co pojišťovna zaplatí a závisí na tom, jak se vyvíjí počet klientů té které pojišťovny a navíc v tom kterém kraji. Takže úhrady jsou pak za stejnou práci v každém kraji jiné.

Jitka SEITLOVÁ, senátorka /nestr./
--------------------
Tyto koeficienty nejsou v souladu jak tedy s logikou, běžnou logikou, tak i s tím, co tedy říká náš právní systém a zejména ústava a Listina základních práv a svobod.

Eduard SOHLICH, předseda Asociace českých a moravských nemocnic
--------------------
Poskytovatel přece nemůže nést zodpovědnost za počet pojištěnců pojišťovny. To je záležitost managementu zdravotních pojišťoven a ne poskytovatelů zdravotní péče.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
No, a ministerstvo tvrdí, že s těmito pravidly souhlasily nejenom pojišťovny, ale i zdravotnická zařízení poskytující akutní lůžkovou péči. A ještě jednou navíc, jednu z minulých úhradových vyhlášek už Ústavní soud posuzoval a na koeficientech, na těch dnes kritizovaných, nic protiústavního neviděl.