Senátoři volají po stejných úhradách všem nemocnicím

Právo | 18.8.2015 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | Autor: (tr)

„Nemůže být správné, legitimní ani legální, aby za stejný zdravotní výkon byla z veřejného zdravotního pojištění hrazena rozdílná platba nemocnicím jen podle toho, v kterém jsou kraji." Tak odůvodnila senátorka Jitka Seitlová (nezávislá za SZ a KDU-ČSL) ústavní stížnost, kterou v pondělí předala Ústavnímu soudu.
Skupina senátorů ve stížnosti požaduje zrušení části úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Kritizuje dva složité koeficienty, jež rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích. Koeficienty odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, nikoli jejich nemocnost. „Je to nejasné a v rozporu s logikou, není to v souladu s naším právním systémem," řekla Seitlová. Věří, že s ústavní stížností, která by měla být projednána přednostně, uspějí. Podepsalo ji 16 senátorů napříč politickým spektrem.
Seitlová vysvětlila, že dva sporné koeficienty zavedlo ministerstvo do vyhlášky od roku 2012. „Složitým netransparentním výpočtem je stanovená úhrada objektivizována počtem migrace pojištěnců v krajích. Pokud se jejich počet v kraji sníží, vynásobí se sníženým koeficientem menším než jedna. Výše koeficientu je stanovena rozdílně pro jednotlivé pojišťovny i pro jednotlivé kraje. Nejvýhodnější koeficient – jedna a vyšší – má Praha, nejhůře jsou na tom kraje Moravskoslezský a Olomoucký. Za stejnou práci je ale nutné zaplatit stejnou odměnu," uvedla senátorka.
Senátor Jan Žaloudík (ČSSD) vidí širší příčiny tohoto problému v sedmi druzích řízení českého zdravotnictví i v existenci sedmi zdravotních pojišťoven. Úhradová vyhláška by měla být podle něj transparentní a úhrady pro nemocnice předvídatelné.