V senátorském křesle se činí Jitka Seitlová

Jak pracovali vaši poslanci
7.9.2015  Olomoucký deník  Strana 1  Titulní strana
ONDŘEJ ZUNTYCH

Mezi nejaktivnější představitele Olomouckého kraje patří Roman Váňa. V senátorském křesle se činí Jitka Seitlová

Olomoucký kraj – Který poslanec z Olomouckého kraje je ve sněmovně nejaktivnější? Jejich účast na hlasování, počet vystoupení či podaných návrhů zmapovalo sdružení KohoVolit.eu. Zákonodárci z kraje jsou v žebříčku na předních i posledních místech. I ti s nejvyšší docházkou ale upozorňují, že nejdůležitější věci se odehrávají v zákulisí. Přesto zpětnou vazbu vítají.
Nejlepší docházku z krajských poslanců měl podle analýzy na jednáních sněmovny v prvním pololetí letošního roku Roman Váňa z ČSSD. Byl na 90 procentech z nich. „Moje účastmětěší, ale vyplývá i z funkce místopředsedy klubu a povinností při sledování jednání. Je to velmi zjednodušující pohled. Například jsem měl štěstí, že jsem nebyl nemocný ani jsem nebyl na žádné zahraniční služební cestě v době jednání sněmovny," reagoval sociální demokrat. Na obhajobu kolegů se slabší účastí dodal, že ne všechna jednání jsou podle něj smysluplná.
Do tabulky sdružení zahrnulo letošní účast na hlasování a za poslední dva roky také počet podaných návrhů zákonů a pozměňovacích návrhů, vystoupení na schůzích, psaných a ústních interpelací. „Vznikl tak index měřící aktivitu poslanců," sdělil k přehledu jeho autor, kterým je datový analytik a politolog Kamil Gregor.
Nejvýše se v žebříčku z poslanců zvolených v Olomouckém kraji umístil Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO 2011. Skončil na dvacáté pozici. I on má za to, že čísla mohou sloužit spíš pro představu, protože ne vše podstatné se děje na půdě sněmovny. „Jednak hovořím jako předseda klubu, ale také jako předseda zemědělského výboru. Navíc se věci snažím řešit i mimo jednání. Ale podobné žebříčky smysl rozhodně mají. Ať lidé vidí, jak kdo pracuje," řekl místopředseda.

Pokračování na str. 3 Jak pracovali vaši poslanci

Mezi nejaktivnější představitele patří Roman Váňa. Ze senátorů vede v ČR Jitka Seitlová

Poslední, čtvrtý od konce, skončil shodou okolností Milan Brázdil, také představitel ANO. „V únoru jsem nastoupil na totální endoprotézu levé kyčle. Ležel jsem v Motole na chirurgii a až do dubna jsem chyběl. To byl důvod mé neúčasti," vysvětlil.
Dodal, že podstatnější než plénum jsou jednání výborů Poslanecké sněmovny. S tím souhlasí i senátorka Jitka Seitlová zvolená za KDU­ČSL a Stranu zelených v obvodě 63 – Přerov. Mezi představiteli horní komory parlamentu skončila v analýze první. „Důležité je, aby si člověk udělal rekapitulaci sám pro sebe. Průzkum je promědobrá zpětná vazba, zda jsem na místě správně. Každopádně důležitá není jen účast, ale to, zda je politik ve své oblasti aktivní, snaží se zabránitchybáma tak dále," uvedla senátorka.
Do čela ji vynesl také vysoký počet vystoupení a podaných návrhů. „Působila jsem jako zástupkyně veřejného ochránce práv. Měla jsem obrovský rozsah působnosti z hlediska legislativy. Znám její slabiny, takže když se projednávají návrhy zákonů, dávám návrhy a často vystupuji," podotkla Jitka Seitlová.

Voliči si udělají obrázek

Sdružení KohoVolit.eu považuje i přes připomínky svou analýzu za výstižnou. „Každý indikátor má sám o sobě nevýhody, například na schůzích častěji vystupují předsedové klubů, interpelace využívají spíše zákonodárci opozice a tak dále. Všechny indikátory dohromady už ale představují poměrně dobrý přehled o aktivitě zákonodárce. Zejména ti poslanci a senátoři, kteří aktivitu nevykazují, si zaslouží bližší pozornost svých voličů," poznamenal Kamil Gregor.

Kdo a jak se činil v první polovině tohoto roku:

Nejvyšší docházka z Olomouckého kraje: 90 %, Roman Váňa (ČSSD) v celé ČR celkově na 56. místě

Nejvíce podaných návrhů zákonů (2013–2015) za Olomoucký kraj: 17 Radim Fiala (nezařazený) v celé ČR celkově na 79. místě

Nejaktivnější senátor z Olomouckého kraje: Jitka Seitlová (KDU­ČSL, SZ) v celé ČR celkově na 1. místě

Nejaktivnější poslanec z Olomouckého kraje: Jaroslav Faltýnek (ANO) v celé ČR na 20. místě

Nejméně aktivní poslanec z Olomouckého kraje: Milan Brázdil (ANO), v celé ČR celkově na 119. místě

Nejvíce podaných pozměňovacích návrhů (2013–2015) za Olomoucký kraj: 3

Martin Novotný (ODS) celkově na 41. místě

Ladislav Okleštěk (ANO) celkově na 98. místě

Stejný počet podaných pozměňovacích návrhů měl také Radim Fiala (nezařazený) celkově na 79. místě