Úhrady klientům CK asi jen do sjednaného limitu

Právo | 23.10.2015 | Rubrika: Trhy & ekonomika | Strana: 15 | Autor: (ČTK)


Pojišťovny zřejmě nebudou nuceny překročit sjednaný limit plnění při odškodnění klientů cestovních kanceláří (CK). Senát včera tuto dohodu pojišťoven a cestovek s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zapracoval do novely o cestovním ruchu. ¨
Změnu bude muset ještě potvrdit Sněmovna a při jejím souhlasu také podepsat prezident. Bez uvedené úpravy by pojišťovny podle původní novely měly hradit nároky klientů při úpadku CK bez ohledu na limit pojištění. Pojišťovny by ovšem za této podmínky nemohly v pojištění pokračovat, podle jejich zástupců by totiž nezískaly zajištění.
Cestovním kancelářím už začaly rozesílat výpovědi smluv o pojištění proti krachu. Cestovky by zase bez povinného pojištění nesměly prodávat zájezdy.
Pojišťovny by podle úpravy měly s cestovními kancelářemi sjednat limit pojistného plnění ve výši minimálně 30 procent ročních plánovaných tržeb z prodeje zájezdů. CK by byly povinny udržovat v průběhu trvání pojištění limit pojistného plnění v takové výši, aby v případě pojistné události byly uspokojeny veškeré nároky jejich zákazníků.
Proti změně vystupovaly senátorky Eliška Wagnerová a Jitka Seitlová. Pro přijetí novely beze změn ale hlasovalo jen osm ze 67 senátorů.
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) uvedla, že změna je ústupkem pojišťovnám a že riziko za nesplacené nároky klientů ponese stát.
Senátoři z výboru pro veřejnou správu podpořili její myšlenku na vytvoření garančního fondu na úhradu nároků nad sjednané limity.