Domů / Novinky / Obchvat je Achillova pata Přerova

Obchvat je Achillova pata Přerova

27. 07. 2020

Obchvat je Achillova pata Přerova. Podle mého silného názoru by měl být co nejdříve vybudován. Je to také poslední kousek dálnice D1 v celé České republice. Od chvíle, kdy jsem se stala senátorkou v roce 2014, se snažím o to, aby byl dobudován. Vytvořila jsem pracovní komisi, kterou podpořil ministr Ťok a jednání se opakovaně účastnili odpovědní zástupci ŘSD. Osobně jsem navštívila zástupce ekologických organizací a jednala jsem s nimi o tom, aby odvolání a žalobu nepodávali.

Pokud se týká jednání v Senátu k novele zákona č. 416/2009 Sb., tzv. urychlovací zákon, pan premiér očividně nemá správné informace, usilovala jsem naopak o urychlení stavby v Přerově. Rozumím tomu, že pan premiér má v Přerově svého kandidáta a chce ho podpořit, ale jak říká sám pan premiér: „Je to kampaň, je to kampaň…..“

Zástupci ŘSD mi sdělili, že by pomohlo navýšení koeficientu za výkupy bytových a rodinných domů. Takový pozměňovací návrh se mi podařilo prosadit. Proti návrhu novely zákona č. 416/2009 Sb., jsem nehlasovala (hlasování je dostupné zde: zdroj)

Zákon byl vrácen do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy, které schválil hospodářský výbor a výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Přípravu obchvatu stále sleduji. Podle mých informací jsou nyní podány žaloby proti územnímu rozhodnutí, zejména ze strany občanů Dluhonic. Z toho je zřejmé, že dohoda s nimi, kterou prezentoval pan premiér, se nepovedla (zdroj). Tím se příprava o cca 3 měsíce prodlouží a vrácení zákona Poslanecké sněmovně nebude mít vliv na jakékoliv zpoždění stavby, naopak Senátem přijaté pozměňovací návrhy mohou celkovou situaci zlepšit a dostavbu obchvatu urychlit.

Mé vystoupení na jednání Senátu k zákonu o urychlení je dostupné zde: stenozáznam