Hlavní kompetencí senátora je jeho role v legislativním procesu – přijímání a případně iniciování zákonů. Senát projednává návrhy evropských směrnic a přijetí vybraných mezinárodních dohod. Každý projednávaný návrh provází senátor – zpravodaj, určený příslušným výborem.

V tomto volebním období jsem zatím byla:

Jako krajní vyjádření nesouhlasu s přijatými zákony pak senátoři mohou podat návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu. Této možnosti jsem využila spolu s kolegy v 11 případech, v třech případech jsem návrh na zrušení zákona u Ústavního soudu iniciovala. Senát se stal místem rozhodujících debat široké odborné a občanské veřejnosti na zásadní politická a aktuální témata formou veřejných slyšení, projednávání petic, konferencí a seminářů. Snad nejnáročnější a zásadní pro mne bylo slyšení „Potřebuje ČR vodní koridor DOL”. Týkalo se zejména mého regionu a byla jsem jeho iniciátorem a organizátorem. Zpravodajství k petici desítek starostů „Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc obyvatel” jsem se ujala nejen proto, že šlo o veřejný zájem a oblast mých profesní zkušenosti, ale především se týkalo mého silného přesvědčení o posilujícím významu ochrany vody.

Pro seznámení s obsahem mých stanovisek a návrhů v tomto roce můžete využít následující odkazy, přehledy z let 2014 až 2019 najdete ZDE.

Videa ze Senátu

Má práce v orgánech Senátu

Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí

PODROBNOSTI

Podvýbor pro dopravu a energetiku Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu

PODROBNOSTI

Stálá komise Senátu Voda – Sucho

PODROBNOSTI

Předsedkyně Stálé komise pro práci Kanceláře Senátu

PODROBNOSTI

Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí

PODROBNOSTI

Jsem členem senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí